You are here

Lyubimov Yuriy Sergeevich

State Secretary ‒ Deputy Minister of Justice of the Russian Federation

Born on May 10, 1977.

1999 – graduated from Law Faculty of St. Petersburg State University.

2000 – graduated from the European University Centre of Nancy University (France).

2000 – 2005 – lectured and worked for several law companies in St. Petersburg.

From 2005 to October 2008 – Adviser to the Minister of Economic Development of the Russian Federation.

In October 2008 – appointed First Deputy Head of the Federal Registration Service.

In March 2009 – First Deputy Head of the Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography.

From August 2009 to June 30, 2012 – Deputy Minister of Justice of the Russian Federation.

According to the Decree of the President of the Russian Federation of June 30, 2012 № 924 appointed State Secretary – Deputy Minister of Justice of the Russian Federation.

Author of several researches. Co-author of scientific practical comment to the Civil Code of the Russian Federation.

I Class True State Counselor of Justice.

12 August 2014
Нашли ошибку на сайте? Выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.